Fakir Baykurt Bahçelievler ‘de Yaşadı

FAKİR BAYKURT (15 Haziran 1929, Konya- 11 Ekim 1999, Essen, Almanya)

11 Ekim 1999’da kaybettiğimiz komşumuz Fakir Baykurt Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümü’nü bitirdi (1955). Bir süre Türkçe öğretmenliği yaptıktan sonra sınıftan alınarak masa başı göreve verildi (1950’li yıllar). Cumhuriyet gazetesinde tefrika edilen ilk romanı Yılanların Öcü nedeniyle hakkında kovuşturma açıldı, bakanlık emrine alındıysa da takipsizlik kararı verildi (1958). Ankara’nın ilçelerinde ilköğretim müfettişliğine getirildi.
ABD Bloomington Indiana Üniversitesi’nde ders araçları konusunda uzmanlık eğitimi gördü (1962-63). Türkiye Öğretmenler Sendikası’nın (TÖS) kuruluş çalışmalarına katıldı ve başkanlığına seçildi (1965). Türkiye Öğretmen Dernekleri Milli Federasyonu (TÖDMF) genel başkanlığı yaptı. Bir ara Millî Folklor Enstitüsü uzmanlığı (1967) görevinde bulundu. Türkiye çapındaki ilk öğretmenler boykotunda açığa alındı (1969). 12 Mart (1971) askeri kalkışmasından sonra TÖS davasından yargılanarak uzun süre tutuklu kaldı, ancak aynı davadan yeniden yargılandı ve aklandı (1975). Ortadoğu Teknik Üniversitesinde (ODTÜ) Halkla İlişkiler ve Yayın Müdürlüğü, Kültür Bakanlığı danışmanlığı görevlerinde bulundu (1978).
Aldığı bir çağrı üzerine Duisburg’a (Almanya) giderek Yabancı Çocuk ve Gençlerin Teşviki ve Bölgesel Çalışma Kurumu’nda eğitim uzmanı olarak çalıştı (1979) . Emekli oldu (1996). ABD, Jamaica, Çin, Avustralya ile Orta Asya ve Avrupa ülkelerini gezip gördü. Son yıllarını Almanya Duisburg’da ve Antalya’nın Nebiler köyünde geçirdi.
Fakir Baykurt, edebiyata şiirle başladı. Köy Enstitüsü öğrencilik yıllarında dergilerde şiirleri yayımlandı. Ardından öykü ve romanları geldi. Köy Enstitülü birçok yazar gibi o da Atatürk devriminin izinde yeni dönemin aydınlanmacı bakış açısıyla yapıtlar vermeye başladı. Türkiye’de yükselen sosyalist harekete katkıda bulundu ve Türk romanının önünü açtı (1960- 70).
Siyasal, toplumsal savaşımın içinde geçirdiği yıllarda Türk edebiyatına şiir, öykü, roman, anı, gezi, deneme, inceleme, çocuk romanı türlerinde yetmişin üzerinde yapıt kazandırdı.

Bahçelievlerdeyaşadı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s