Bahçelievler Sözlü Tarih Söyleşisi

Bahçelievler Sohbetleri 20 Ocak 2021 Çarşamba saat 14-16 arasında Prof.Dr.Mehmet Tunçer’in Bahçelievler anılarıyla bezeli bir söyleşisi ile devam ediyor… Katılmak isteyenleri bekleriz…

Anılar ile içiçe bir semtin tarihi : Bahçelievler
Ankara’nın ilk planını yapan şehir mimarı Prof. Jansen, her ne kadar 1930’larda Ankara’yı bir “Bahçe Şehir” olarak planlamışsa da, Atatürksüz geçen yıllarda, bizler onun bu ideallerini yok eden uygulamalar yaptık.. Başşehrimizi genelde bahçesiz bir apartmanlar şehri olarak birkaç kez yıkıp yeniden inşa ettik, etmeye devam ediyoruz.. Yık yap sat düzeni olan apartmanlaşmanın en kötü örnekleri, uzun yıllar oturduğumuz Bahçelievler ve yakın komşusu Emek’te de sergilendi gözlerimizin önünde..
Ve, çocukluğumuzun misket oynadığımız küçük parkı nerede şimdi? Deneme ile Cumhuriyet Lisesi arasındaki süregelen ve zaman zaman Kolejin baskın çıktığı basket, futbol ya da bilgi turnuvalarının yerini ne aldı??
Bilmiyorum, böyle yoğunlaşan mahallelerin, kentlerin yoğunlaşmasına neden olanlar acaba yaptıkları karşısında dehşete düşmüşler midir ??
Ya da ranttan paylarını da almışlar mıdır ? Bildiğim şu ki, şimdilerde gecekondu alanlarında da “ıslah” adıyla, çok daha vahşi bir rant hırsı uğruna tüm bahçeli gecekonduların 5-8-10 hatta 15 katlı olarak ıslah edildiği.. Bahçelievler günümüzde çok yoğun, kalabalık, trafik kargaşası olan, açık ve yeşil alanların çok yetersiz olduğu, bahçelerdeki ağaçların kentsel yenileme ve dönüşümlerle binlercesinin yok edildiği maalesef çağdışı bir görünümdedir. Öncelikle eski sakin ve yaşanabilir bir çevre olan Bahçelievler yerleşiminin sadece adının kaldığını ve “Apartman Mahallesi” haline geldiğini saptamak gerekli. Bunu kabul ederek yola çıktığımızda bir Kent Plancısı ve Kentsel Tasarımcı olarak bu günkü Bahçelievlerin bütüncül bir planlama ile ele alınması gerektiğini söyleyebiliriz.. Devamı sunumda 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s