Bahçelievler Semtinde Yeşil Dokunun Bozulması

Bahçelievler, gerek sokaklarını gerekse evlerin bahçelerini kaplayan ağaçlardan ötürü, Ankara’nın hafızasında yeşil dokusuyla yer etmiş bir semt olarak biliniyor. Ancak kentsel dönüşümün, ticari faaliyetlerin ve bireysel duyarsızlıkların sebep olduğu korkunç tahribat, Bahçelievler’e adını veren yeşil dokuyu her geçen gün yok ediyor. Size bu tahribatı somut biçimde gösterebilmek için interaktif bir görsel hazırladık. Aşağıda linkini paylaştığımız bu çalışma, özellikle kentsel dönüşüm kapsamında yenilenen binaların yoğunlukta olduğu yerlerden biri olan Emek Mahallesindeki 15,19,20 ve 21. Sokakların bulunduğu bölgeden 2009 ve 2020 yıllarında çekilmiş uydu görüntülerini anlık olarak karşılaştırabileceğiniz bir kesit sunuyor. Görüntülerde net olarak fark edilebileceği gibi, hem sokaklardaki hem de evlerin bahçelerindeki ağaçların oluşturduğu yeşil koridor neredeyse tamamen silinmiş durumda. İlk bakışta dikkat çekmese de evlerin ön bahçelerindeki ağaçların yerlerini de çoğunlukla çimler ve süs bitkilerinden oluşan peyzaj düzenlemeleri almış. 2020’ye ait görüntünün sağ alt tarafında henüz devam eden inşaatın o bahçedeki birkaç büyük ağacı nasıl yok ettiği oldukça açık görünüyor. Eski fotoğraftan geriye kalan ağaçların büyük kısmı Ahmet Yılmaz Parkı’nda ve henüz kentsel dönüşüme girip yıkılmamış binaların arkabahçelerinde kalanlardan ibaret. Ağaçların yok olması bir yana, bahçelerin de neredeyse tamamına beton dökülmüş ve toprak yüzeyi tamamen kapatılmış.
Görüntülerdeki kesitin Bahçelievler’in ufacık bir bölümü olduğunu düşünürsek yapılan ağaç katliamının boyutunu tahmin etmek zor olmayacaktır. Kentlerin iklim değişikliğine uyum sağlaması için oldukça hayati öneme sahip olan ağaçları ve toprağı korumamız gerekirken, tam aksine her geçen gün yok ediyoruz. Kavurucu sıcaklıkların kentlerde ısı adaları yaratmasını önleyen, sokakları gölgelendiren ve havayı temizleyen ağaçları kesmeye; yağmur sularını yer altına süzerek sel ve taşkınları önleyen, doğaya ve yaşama hayat veren toprağı betonla örtmeye devam edersek elimizde geriye hiçbir şey kalmayacak.
İnteraktif görsele erişmek için bağlantıya tıklayınız: https://bit.ly/2Kz0cHx
NOT: Bağlantıdaki görselin ortasında yer alan beyaz şeridi sağa ve sola sürükleyerek 2009-2020 görüntüleri arasındaki değişimi anlık olarak izleyebilirsiniz.
Kaynak: Google Earth
Hazırlayan: Mehmet Ayvaz

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s