Biz Ne İstiyoruz?

**** BİZ NE İSTİYORUZ? ****
Bahçelievler de yapılabilecek çözümlerin bütün toplumu etkileyeceğine inanıyoruz…
bu nedenle de heyecanlıyız. Yapabiliriz diyoruz!
– Sorunlarımızın çokluğu ve çeşitliliğini biliyoruz; bu yüzden, semtin ve çözüm önerilerinin bir bütün olarak ele alınması konusuna dikkat etmemiz gerektiğini söylüyoruz.
– Çözüm için, başta Büyükşehir ve Çankaya Belediyelerimiz olmak üzere tüm kamu kurumları, Muhtarlarımız, STK’lar, semt halkı, uzmanlar ile bir arada olalım diyoruz.
– Trafik, gıda kontrol, alışveriş, güvenlik ve diğer tüm alanlarda denetimi olan semt istiyoruz.
– Semti planlayan H. Jansen’in çizdiği ve bugüne kalan 7 evden hiç olmazsa birisinin “Bahçelievler Jansen Semt Müzesi” olarak düzenlenmesini, kent ve mimarlık hafızasına armağan edilmesini istiyoruz. Finansal gereksinim hususunda dış kaynak bulunulabileceğine inanıyoruz.
– Semtimizin değerli hazineleri olan, İsrail Evleri, H. Jansen Evleri, Emek ve Karanfil Siteleri, Kraner Evi, Aksoylar Evi, Yıldızevler ve Yeşiltepe Blokları gibi değerlerin tescillenmesini ve korunmasını talep ediyoruz.
– Semtte 10 yıllardır yaşamış ve bu ülkeye hizmet etmiş, sanatçı, edebiyatçı, sporcu, siyaset adamı ve bürokratların isimlerinin yaşatılmasının mümkün olabileceğini söylüyoruz.
– Ulaşım planında, akış yönlerinin gözden geçirilmesini, tek çift yönlerin tamamlanmasını, hız kesicilerin yapılmasını istiyoruz.
– Semtte bulunan anıt ağaçların korunmaya alınmasını talep ediyoruz.
– Sokaklardaki, caddelerdeki imar aykırılıklarının önlenmesini ve düzeltilmesini talep ediyoruz.
– Semtte işyeri ruhsatlandırmalarının bir plan dahilinde yapılması gerektiğini savunuyoruz; iş kolları konusunda mahalle yaşamına aykırı olan işletmelerin açılmaması ya da huzuru, düzeni, bozmayacak şekilde işletilmesi gerektiğine inanıyoruz.
– Bütün kenti sarmalayan tabela karmaşasının artık düzelmesini mümkün görüyoruz. Apartman numaralarının olmadığı bir semtte yaşıyoruz.
– Bütün kaldırım işgallerin kaldırılmasını istiyoruz.
– Semtin, zaten çok az olan ve yetmeyen yeşil alanlarını ticarileştirilmeden koruyalım diyoruz.
– Atıkları da (!) çok değerli olan semtimizde “Sıfır Atık” ya da geri dönüşüm sistemlerinin acilen planlanmasını istiyoruz. Şehrin gerisine ve tüm ülkeye örnek olalım istiyoruz… Daha temiz bir semt istiyoruz…
– Caddelerin ruhu var. 2007 yılından bu yana anlamsızca değiştirilen sokak ve cadde isimlerinin geri verilmesini istiyoruz. 12 yılda 4 kez değişen cadde ismi var. (örneğin 71.sk.) Neden mi anlamsız dedim? Düşünün ki, bu değişikliklerin mimarı olanlar bile, Aşkabat tabelasının altında basına demeç verirken 7. Cadde diyor…
– 25 yıldan bu yana hizmet sıkıntımız had safhadadır. Düzgün kaldırımları olan ve yaya yollarında reklam panoları olmayan bir semt en doğal hakkımız, bunu talep ediyoruz. Ziyaretçiler için yeterli otoparklar istiyoruz. Uygunluğunu hep birlikte değerlendirelim ama örnek; Gökkuşağı bölgesinin otoparka dönüştürülerek buna başlanabilir.
– Bahçelievler ve Emek bölgelerinde yenilenmiş pazar yerleri istiyoruz.
– Ankara’nın, market sepeti en pahalıya dolan, bölgesiyiz; semt sakinlerinin veya ziyaretçilerin faydalanacağı, sosyal donatı alanları, Halk Ekmek veya Kooperatif satış merkezleri istiyoruz, bisiklet yolları olan, yaş almışlarımızın, gençlerin yararlanacağı merkezleri olan, engelli dostu bir semt istiyoruz.
– Çocuklarımız için kreşler istiyoruz.
– Semtimizde bulunan ilk, orta ve Lise düzeyinde olan okulların korunmasını ve şanlarına yakışır bir şekilde eski güzel günlerine dönmelerini istiyoruz. Alpaslan İlkokulunu kaybettik; Ulubatlı Hasan İlk Okulu ve Nebahat Keskin İlkokulu tarihi mirastır, koruyalım diyoruz.
– Aslında, dostlar! Çok şey istemiyoruz, huzur içinde yaşanılacak bir semt istiyoruz.
Taleplerimizden sadece 3 tanesine dönük kamuoyu yaratmak üzere ”imza kampanyası” açtık, desteğinizi bekliyoruz.
Ayrıca Derneğimizin Çankaya Belediyesi ile ortaklaşa hazırladığı kitabın nüshalarını bulabilirsiniz. Okumanızı hararetle tavsiye ediyoruz; bu semte, Bahçelievler’e bakışınızın değişeceğine eminiz. Kitabı derneğimizden temin edebilirsiniz…
Nasıl ki Bahçelievler, geçmişte, çok sayıda sanatçıya, politikacıya, gazeteciye, bürokrata ve iş insanına ev sahipliği yapmış, nasıl ki o güzelim ağaçlarla sarılmış sokaklarında oyun oynamışlar, büyümüşler ve bu ülkeyi sevmeyi öğrenmişler… gelecek nesilllerin de benzer bir kültür ve huzur ortamında yaşamasını; Ülkemizin çağdaş uygarlık seviyesine ulaşmasına öncülük etmelerini ümit ediyoruz.
Herkese en derin saygı ve sevgilerimizi iletiyoruz.
22 Eylül 2019

Bahçelievler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği
Yönetim Kurulu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s