Bahçelievler Mimarı H.Jansen Anılacak

ODTÜ, TED Üniversitesi, Goothe Enstitüsü ve Çankaya Belediyesinin bileşenleri olduğu toplantı 13-14 Aralık 2018’de Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezinde yapılacak. Derneğimiz bu toplantıya müracaatını aşağıdaki şekilde yaptı.

“Değerli Yetkili Dostlar;

Bahçelievler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği olarak 13-14 Aralık 2018 günlerinde düzenlenecek “Herman Jansen” konulu panelinizi takdirle karşıladık.

Bizler, değerli mimarımızın önemli işlerinden olan Bahçelievler Konut Yapı koopertifi bölgesinde yaşayan kendisine ve eserlerine aşina hemşehrileriyiz.

Bahçelievler Konut Yapı Kooperatifi 1935 yılında Bakanlar kurulu kararı ile kurulmuş ( Atatürk, Cumhurbaşkanı olarak Bakanlar Kurulu kararını imzalamış) , Cumhuriyet dönemi ilk kentsel planlama alanı olarak ve yeni başkentin oluşumda 360 konut olarak planlanmıştır. Daha sonra sayısı 11 olan bu kooperatifler ilk modern kent yaratılmasınının temellerini atmışlardır.

Konut, sosyal donatı özellikleri ve Endüsti kentlerinin toplumda yarattığı boğucu sistemi reddeden yeni kent uygulamalarının başarıldığı semtimizde ,bugün 1938 yılında oturum sağlanan konutlardan çok az sayıda ( 9 adet) kalmıştır.

Korkarız ki, bu gidişle hem tarihsel hemde mimarlık ve planlama açısından müstesna örnek olan bu evler kentsel dönüşüm-rant çarkı içinde tamamen yıkılacak ve hafıza korunamayacaktır.

Özetlemek gerekirse bizler; bu tarihsel tanıklığı aydınlatan panele katkı koymak ve Bahçelievler bölgesinin bugünkü durumunun da Panel takvimine alınmasını talep ediyoruz..

Bu konuda, mütevazı derneğimiz elinden gelen desteği verecektir.

Saygılarımızla.

Bahçelievler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği adına Başkan

F.Kenan Paltun

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s